Ławka z betonu do Twojego ogrodu – wady i zalety

Urządzanie ogrodu jest momentem pełnym emocji, jednak nie można zapominać, że jest to również czas podejmowania trudnych decyzji. Wśród nich znajduje się kwestia tego, jaki rodzaj ławki ogrodowej wybrać. Dostępnych jest bardzo wiele opcji, jednak dziś skupimy się na jednej z nich: ławce z betonu. Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?

Zalety betonowych ławek ogrodowych

Ławki ogrodowe to bardzo szeroka kategoria produktów: w końcu trudno wyobrazić sobie pokaźny fragment przydomowej zieleni bez wygodnego miejsca do kontemplacji przyrody. Jakimi zaletami wyróżniają się betonowe ławki ogrodowe?

  1. Wytrzymałość – podstawową zaletą betonu jest to, że wyróżnia się on wysokim stopniem wytrzymałości. To oznacza, że na ławce może usiąść tyle osób, ile się zmieści – bez względu na masę ciała;
  2. wysoka estetyka – ławka wykonana z betonu jest również niezwykle estetyczna. To rozwiązanie, które – odpowiednio dobrane – stanie się cenną ozdobą ogrodu, a przy tym zapewni przestrzeń do spokojnego wypoczynku na łonie natury;
  3. odporność na warunki atmosferyczne – beton Kraków nie jest podatny na działanie niskich lub wysokich temperatur czy opadów atmosferycznych. W przeciwieństwie do chociażby drewna – trudno jest określić, czy ławka stoi na dworze od roku czy może dekady: beton co do zasady nie zmienia bowiem swojego wyglądu wraz z biegiem czasu;
  4. stabilność – ciężka, betonowa ławka jest także bardzo stabilna. Nie trzeba martwić się, że któregoś dnia zastaniemy ją leżącą, przewróconą pod wpływem silnego wiatru. Nie ma także obawy o to, że ławka przechyli się pod ciężarem siedzących na niej osób. Duża masa ławki oznacza także jej stabilność.

Wady betonowych ławek ogrodowych

Choć betonowe ławki mają jak widać mnóstwo zalet, nie są one pozbawione wad. Wśród kwestii, które mogą okazać się problematyczne, jest choćby stopień twardości siedziska wykonanego z betonu (jeśli zdecydowaliśmy się na w pełni betonowy model ławeczki). Dla części osób dłuższe siedzenie na tego typu ławce jest po prostu niekomfortowe i nie ma w tym nic zaskakującego: przecież beton rzeczywiście nie należy do miękkich materiałów. Na szczęście, przydomowa ławka ogrodowa znajduje się w na tyle niedużej odległości od domu, że można po prostu ułożyć na niej poduszkę, a w razie deszcz – zabrać ją do domu.

Kolejną wadą betonowej ławki ogrodowej jest to, że nie należy ona do mobilnych elementów wyposażenia ogrodu. Co za tym idzie, trzeba dokładnie przemyśleć, w którym miejscu chcemy ją ustawić i… nie ruszać. W innym przypadku może okazać się, że zmiana aranżacji przydomowego ogrodu będzie bardzo trudna.

Ile kosztują betonowe ławki?

Całkowity koszt betonowej ławki w dużej mierze zależy od tego, ile kosztuje beton Kraków, jak duży ma być cały mebel, a także – czy zależy nam na wyposażeniu go w oparcie lub drewniane elementy. Wszystko to ma znaczący wpływ na cenę mebla. Za najtańsze ławki betonowe trzeba zapłacić około 900-1000 zł, jednak modele o większych wymiarach lub z dodatkowymi elementami mogą być nawet dwukrotnie droższe.

Posted on

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *