Drewniany taras: co należy wziąć pod uwagę przed jego budową

 

Bez wątpienia, domki drewniane to marzenie wielu osób, ale drewniany taras jest szczytem tych marzeń. Taka konstrukcja przynosi mnóstwo korzyści – staje się osobistą oazą, idealnym miejscem na relaks, odpoczynek od zgiełku życia codziennego lub na spotkania z najbliższymi. Zalety drewnianego tarasu można szczególnie docenić latem, kiedy możesz go wykorzystać do grillowania i świętowania z rodziną i przyjaciółmi lub wyciszyć się w swojej samotni. Jednak, czy znasz proces związany z budową tarasu? Niezależnie od tego, o jakim tarasie marzysz, zaprojektowanie go wymaga dokładnego planu i przygotowania. Oto, co należy wziąć pod uwagę przed budową tarasu.

  • Funkcjonalność

Bez względu na to, do czego zamierzasz wykorzystać swój taras, na pewno nie chcesz, aby był za mały. Rodzina i przyjaciele powinni mieć możliwość poruszania się po tarasie, a także powinno być wystarczająco dużo miejsca na stół i krzesła. Standardowy rozmiar tarasu na 4 osoby wynosi powierzchnię 20 m2. Jeśli chodzi o aspekty związane z jego funkcjonalnością to warto jest również rozważyć zadaszenie. Dach nad tarasem zapewni zarówno schronienie przed deszczem, jak i słońcem. Natomiast, jeśli chcesz korzystać ze słońca najbardziej jak tylko się da, to wtedy wybierz taras bez zadaszenia – zwykły parasol może być wystarczający jako schronienie przed deszczem lub zbyt dokuczliwymi promieniami słonecznymi.

  • Projekt

Jeśli chodzi o projekt tarasu to tak naprawdę może być dowolny – od kwadratowych, aż po owalne konstrukcje. Tak naprawdę, możesz stworzyć każdy projekt tarasu, jeśli chcesz mieć wyjątkową przestrzeń do relaksu. Jednak warto jest wspomnieć, że prostokątne wzory są najbardziej popularne w prawie każdym kraju. Ponadto, każdy projekt odzwierciedla określony styl tarasu i może być nowoczesny, rustykalny, tradycyjny, itd. Natomiast, jeśli chodzi o jego rodzaj, to standardowo występują 3 odmiany: taras otwarty, taras zadaszony oraz taras zabudowany. Warto zauważyć, że przed przystąpieniem do budowy ważne jest, aby wybrać rodzaj tarasu, który będzie pasował do Twojej lokalizacji, a także wziąć pod uwagę klimat regionu, w którym mieszkasz.

  • Technologia

Oprócz samych aspektów konstrukcyjnych związanych z budową tarasu nie możesz zapomnieć o niezbędnych akcesoriach. Osłony przed słońcem w postaci różnego rodzaju markiz, rolet czy nawet parasola to dobry sposób na utrzymanie chłodu w gorącym słońcu. Kolejnym systemem osłony, ale już nie przed słońcem, a wścibskimi sąsiadami jest żywopłot oraz ogrodzenie. Postawienie żywopłotu, ogrodzenia lub nawet drzew zapewni Ci nie tylko prywatność, ale również urozmaici krajobraz. Ważne jest również, aby zaplanować dostęp do podłączenia zasilania w postaci gniazdka, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie tarasu oraz możliwość korzystania z grilla.

  • Umeblowanie

Po wykonaniu prac budowlanych nadszedł czas na wzmocnienie estetyki oraz praktyczności Twojego tarasu. Na sam początek należy wybrać odpowiednie meble. Właściwym zakupem będzie stół oraz krzesła, aby móc zapraszać rodzinę i przyjaciół na wspólne spędzanie czasu. Nie można zapomnieć o takim wyposażeniu jak grill, ponieważ na pewno przyda się, gdy zaprosisz bliskich na wspólne ucztowanie. Natomiast, jeśli Twój taras jest wystarczająco duży, to możesz postawić meble wypoczynkowe: sofę, może fotel i ławę. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że najlepiej do konstrukcji tarasowej pasują meble wiklinowe. Takie wyposażenie bez wątpienia umili spędzany na tarasie czas.

Posted on

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *