3 propozycje zimowych sportów dla początkujących

Kiedy temperatura za oknem spada coraz bardziej, to niektórzy najchętniej wskoczyliby pod ciepłą kołdrę i nigdzie nie wychodzili. Jednak nie ma sensu zapadać w sen zimowy, ale trzeba korzystać z uroków każdej pory roku. Mróz i śnieg to idealna zachęta na to, aby rozpocząć swoją przygodę ze sportami zimowymi. Oto 3 propozycje dla osób początkujących.

Aktywność fizyczna doskonałym antidotum na zimową chandrę

Nie warto przejmować się, że zimno. Wystarczy przecież trochę ruchu i mięśnie się rozgrzeją, a wtedy nawet silny mróz niestraszny. Oczywiście trzeba też zadbać o odpowiedni ubiór. Sprawdza się bielizna termoaktywna, która nie dopuszcza do przegrzewania się organizmu podczas intensywnej aktywności albo bielizna termiczna dobrze trzymająca ciepło. Do tego oczywiście jakaś kurtka z wysokiej jakości parametrami wodoszczelności i wiatroodporności.

Lepiej również nie zapominać o ochronie rąk i głowy. Solidne rękawiczki skutecznie chronią kończyny górne przed wyziębieniem, natomiast czapki zimowe damskie przed ucieczką ciepła przez głowę. Wprawdzie niektóre panie nie chcą sobie psuć fryzury, ale przecież równie istotny jak wygląd jest komfort przebywania na zewnątrz. Kiedy mróz i lodowaty wiatr, to jednak cieplutka czapka zimowa damska okazuje się niezbędna.

Aktywności zimowe dla początkujących

Najprościej mają ci, którzy ćwiczą na co dzień, ponieważ organizm jest przyzwyczajony do wysiłku. W takiej sytuacji wzmocnione mięśnie z pewnością nie zbuntują się, zmniejsza się tym samym ryzyko kontuzji. Jednak niektóre sporty zimowe można uprawiać bez wcześniejszego przygotowania.

Jazda na sankach

Z pewnością niektórzy się zdziwią, bo przecież sanki kojarzą się z zabawą dzieci. Niesłusznie, ponieważ to doskonała propozycja dla całej rodziny. Po co marznąć w bezruchu i patrzeć na zjeżdżające maluchy, jeżeli można razem z nimi zjechać z górki na pazurki. Jazda na sankach to naprawdę świetna forma aktywności, która szybko rozgrzewa całe ciało. Trzeba się przecież wspiąć pod górę. Jedna uwaga – osoby uskarżające się na poważne dolegliwości ze strony kręgosłupa powinny unikać tzw. jabłuszek, które gorzej amortyzują wstrząsy niż klasyczne sanki. Niestety trzeba też czekać na śnieg, a z tym bywa w ostatnich latach coraz gorzej na terenach nizinnych.

Jazda na łyżwach

W wielu miastach organizowane są lodowiska, z których można korzystać przez cały okres zimowy (nawet przy dodatnich temperaturach). Jazda na łyżwach to niezwykle przyjemna forma aktywności, aczkolwiek wymaga niezłej kondycji, a przede wszystkim dobrej koordynacji ruchów i utrzymania równowagi, co dla osób początkujących łatwe nie jest. Jednak nie warto zniechęcać się upadkami, ponieważ po kilku treningach z pewnością postępy będą widoczne. Co ważne, nawet nie trzeba kupować własnego sprzętu. Przy lodowiskach z reguły działają wypożyczalnie łyżew.

Nordic walking

To z kolei propozycja na dni bezśnieżne i dla osób w każdym wieku. Nie ma też znaczenia kondycja fizyczna – wystarczy dostosować tempo marszu do swoich aktualnych możliwości. Można chodzić samotnie albo z całą grupą. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim ubraniu, aby nie zmarznąć i się nie przegrzać. Dlatego też przydają się kurtki, rękawiczki i ciepłe czapki zimowe damskie.

Posted on

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *