JAK ZADBAĆ O SWÓJ DOMEK DREWNIANY: KWESTIE, KTÓRE NALEŻY WIEDZIEĆ

 

Wszystkie rodzaje domów drewnianych wymagają niestandardowej konserwacji, aby były trwałe. Na przykład, takie budynki wymagają regularnego czyszczenia elewacji. Nie ma wątpliwości, że domy drewniane całoroczne olśniewają rustykalnym urokiem i naturalnym pięknem. Samo patrzenie na tego typu konstrukcje sprawia, że ​​chce się wejść do środka i wygodnie usiąść na kanapie, trzymając w dłoniach kubek gorącej herbaty. Jednak dom z drewna to coś, co dla wielu może być tylko marzeniem. Posiadanie takiego domu to rzeczywiście spełnienie marzeń, a jeśli jesteś jednym z szczęśliwców, musisz też wiedzieć jak o niego dbać. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych materiałów budowlanych, drewno również potrzebuje trochę miłości i troski, aby wyglądało jak najlepiej i mogło przetrwać lata. Oto kilka istotnych wskazówek jak zadbać o swój domek drewniany:

Promienie słoneczne

Chociaż nie jest możliwe, aby Twój dom nie wchodził w kontakt z warunkami zewnętrznymi, nadal możesz zrobić coś, aby wzmocnić jego ochronę przed wszystkim, co może być nieprzyjemne dla jego powierzchni. Niestety, ale drewno jest bardzo podatne na wpływ promieniowania UV, które uszkadza włókna drewna. Proces ten sprawia, że ​​drewniane domki są bardziej podatne na pękanie i złuszczanie. Jeśli budynek będzie wystarczająco długo narażony na promieniowanie UV, to spowoduje ono wypaczenie i skręcanie się desek. Wtedy woda dostaje się do drewna i powoduje gnicie i problemy z pleśnią. Dlatego, tak ważne jest zabezpieczanie drewna specjalnymi środkami i zapewnienie jak największej ilości cienia.

Szkodniki

Niestety, ale drewno jest bardzo podatne na różnego rodzaju owady. W związku z tym trzeba być świadomym tego, w jaki sposób można chronić swoją drewnianą własność. Termity są prawdopodobnie najbardziej znane z niszczenia drewnianych konstrukcji, a jeśli nie będziesz ostrożny, Twój dom może być ich następnym celem. Aby chronić drewniany dom przed tymi niszczycielami drewna, możesz przeprowadzać regularne inspekcje swojej nieruchomości, aby od razu wykryć, czy szkodniki próbują zaatakować Twoją drewnianą konstrukcję.

Wilgotność

Drewniane domki są szczególnie podatne na pęcznienie ze względu na dużą wilgoć w powietrzu. Drewno chłonie wilgoć, powodując rozszerzanie się i pękanie struktury. Jeśli domy z drewna są wystawione na nadmierną wilgoć przez dłuższy czas, mogą nie wrócić do swoich pierwotnych rozmiarów, co równa się z dużymi stratami finansowymi. Aby temu zapobiec, konieczne jest stosowanie wodoodpornych impregnatów, bejc i farb oraz systematyczne wietrzenie pomieszczeń.

Odpowiednia bejca lub farba

Bejcowanie lub malowanie drewnianej nieruchomości służy nie tylko estetyce. Takie produkty mogą w znacznym stopniu pomóc zachować ochronę drewna pomimo trudnych warunków atmosferycznych. Oczywiście, wykończenie i obróbka drewna również wpływa na jego trwałość, ale zaczynając od drewnianej ramy domu po podłogi, ściany i sufity z litego drewna, musisz regularnie używać produktów do pielęgnacji, które mogą pomóc zachować cenną własność. Ponowna aplikacja bejcy lub farby powinna być wykonywana co najmniej co dwa lata.

Planowa konserwacja domu

Aby uniknąć wszystkich poważnych i kosztownych problemów, należy przeprowadzać regularną konserwację drewnianego domku. To oznacza, że raz na 2-5 lat powinno się myć drewnianą strukturę, ponownie malować lub bejcować, ale przede wszystkim ważne jest, aby wykonywać konsekwentnie przeglądy budynku. Dzięki temu, będzie można naprawić wszelkie pęknięcia lub szpary, które są powodem wielu szkód.

Posted on

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *