W obecnych czasach posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego stało się nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat możliwości korzystania ze wspólnych rachunków.
Jak założyć wspólne konto bankowe?
Procedura zakładania wspólnego konta bankowego jest bardzo podobna do zakładania indywidualnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Jednak przy zakładaniu wspólnego konta każdy ze współwłaścicieli musi się pojawić w placówce banku, gdzie niezbędne jest okazanie dokumentów tożsamości, a także złożenie stosownych podpisów. W obecnych czasach istnieje również możliwość założenia konta bankowego przez Internet, jednak w tym przypadku również najczęściej wymagana jest osobista wizyta w placówce.
Kto może założyć wspólne konto bankowe?
Wspólne konto bankowe może zostać założone przede wszystkim przez osoby pełnoletnie, które mają pełną zdolność do czynności prawnych. Oprócz tego wskazane osoby powinny mieć również taki sam kraj rezydencji podatkowej oraz taki sam status dewizowy. Nie ma istotnych ograniczeń co do właścicieli wspólnego konta i może nimi zostać praktycznie każdy. Są to zarówno osoby z rodziny, jak i osoby wobec siebie obce. Najczęściej wspólne konta bankowe zakładane są przez małżonków.
Na co zwrócić uwagę?
Podczas zakładania wspólnego konta bankowego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim wysokość opłat za prowadzenie konta oraz korzystanie z niego, a także warunki założenia oraz prowadzenia danego rachunku bankowego. Podczas wyboru najlepszego dla siebie rachunku można skorzystać z takiego narzędzia jak ranking kont bankowych. Na liście umieszczone są w odpowiedniej kolejności oferty różnych banków. Są uszeregowane pod względem korzyści wynikających z danej oferty.
Jakie są opłaty za wspólne konto?
Opłaty za prowadzenie wspólnego rachunku bankowego są bardzo podobne do kosztów ponoszonych za prowadzenie konta indywidualnego. Oprócz tego możliwe jest dodatkowe ponoszenie kosztów za wydanie karty debetowej lub kredytowej, a także korzystanie z niej. Jednak w obecnych czasach bardzo często można uniknąć ponoszenia opłat za prowadzenie konta oraz korzystanie z karty, jeśli spełnia się warunki przedstawione przez bank. Warto o tym pamiętać.
Jak działa wspólne konto?
Wiele osób zastanawia się, jak działa wspólne konto bankowe. Wspólne konto może być prowadzone nawet przez osoby, które nie mają wspólnych więzów rodzinnych. Działa podobnie jak indywidualny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, jednak z powodzeniem mogą z niego korzystać dwie osoby jednocześnie. Warto pamiętać o tym, że w przypadku dokonywania na koncie poważniejszych zmian wymagana jest zgoda obu osób. Jest to niezwykle istotne.
Zalety wspólnego konta
Prowadzenie wspólnego konta z całą pewnością ma szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim wśród nich można wymienić możliwość sprawniejszego zarządzania domowym budżetem, a także równy dostęp do zgromadzonych środków. Oprócz tego wspólne konto gwarantuje również wyższą zdolność kredytową, a także lepszy dostęp do wybranych produktów bankowych.