Chęć zgubienia zbędnych kilogramów pojawia się w wielu sytuacjach: gdy przez siedzący tryb pracy nagle przybędzie nam nieco masy, a także po ciąży lub przewlekłej chorobie. Warto jednak pamiętać, że samo ograniczenie spożywania niezdrowych posiłków i popularna niegdyś dieta mówiąca o tym, by jeść połowę mniej – to tylko wierzchołek góry lodowej.
Czym jest deficyt kaloryczny?
Wspomniana wyżej dieta każąca ograniczyć ilość spożywanego jedzenia jest obecnie określana mianem deficytu kalorycznego. W najprostszym ujęciu jest to sytuacja, kiedy organizm przyjmuje mniej kalorii niż na co dzień spala, przez co sięga do nagromadzonych zapasów w postaci nadprogramowych kilogramów.
Co ważne, ograniczenie ilości spożywanego pokarmu jest tylko połowicznie dobrym rozwiązaniem. Chodzi bowiem o to, by dostarczyć ciału jak najwięcej substancji odżywczych przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości kalorii, jakie docierają do ciała. W ten sposób można zachować siłę do działania, jednocześnie tracąc zbędne kilogramy.
Czy deficyt kaloryczny ma znaczenie?
Deficyt kaloryczny, określany również mianem ujemnego bilansu energetycznego, ma duże znaczenie, jeżeli chcemy utracić kilka (a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt!) kilogramów. Jest on podstawą podczas odchudzania i utrzymywany przez pewien czas pozwala „podkręcić” metabolizm, sprawiając że stopniowo zaczynamy gubić nadmiarowe kilogramy.
Podczas gdy zdrowa, zbilansowana dieta zawierająca optymalną ilość kalorii w stosunku do stopnia aktywności fizycznej pozwoli zachować zdrowie i energię – taki stan rzeczy nie sprawdzi się, gdy chcemy stracić na wadze.
Jak obliczyć, ile kalorii potrzebuje organizm?
Kwestia odpowiedniego deficytu kalorycznego nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Przyjmuje się bowiem, że – uśredniając – by uzyskać optymalny efekt odchudzający, należy obniżyć ilość kalorii w jadłospisie o około 1/4. Jednak co to znaczy, skoro zapotrzebowanie każdego organizmu jest inne? W końcu osoba prowadząca aktywny tryb życia, a dodatkowo pracująca fizycznie będzie potrzebować zdecydowanie więcej kalorii niż ktoś, kto pracuje umysłowo i prowadzi umiarkowanie aktywny tryb życia.
Dobrym rozwiązaniem przy obliczaniu deficytu kalorycznego jest skorzystanie z dostępnych w sieci kalkulatorów lub zwrócenie się o pomoc do dietetyka. Warto jednak pamiętać, że sama wiedza, ile kalorii mniej trzeba spożywać w ciągu dnia to dopiero połowa sukcesu. Dodatkowo, warto skorzystać z usług, jakie oferuje fit catering. Wrocław jest jednym z miast, którego mieszkańcy mają do wyboru wiele ofert cateringów dietetycznych. Dzięki doświadczonym dietetykom tworzącym jadłospisy możemy mieć pewność, że nie tylko zyskamy posiłki o odpowiednim bilansie kalorycznym, ale również nasz organizm dostanie optymalną ilość substancji odżywczych!
Deficyt kaloryczny to podstawowa droga do utraty zbędnych kilogramów. Nie można jednak zapominać o tym, że nawet dieta o zmniejszonej ilości kalorii powinna być zbilansowana, bowiem inaczej dojdzie do powstania niedoborów, które mogą okazać się groźne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Dlatego też fit catering Wrocław jest świetnym rozwiązaniem: dietetycy opracowujący jadłospisy posiadają niezbędną wiedzę, która umożliwia im przygotowanie optymalnie dopasowanych posiłków!